Tejfakasztó gondolatok
Anyatejes táplálás könnyedén
Sok szó esik arról, mennyire fontos a baba immun- és idegrendszerének fejlődése szempontjából, hogy anyatejet kapjon. Gyakran kerül a középpontba a közösségi helyszíneken történő szoptatás kérdése is, olykor heves vitákat váltva ki. Ám arról már kevesebb szó esik, hogy mentálisan és energetikailag hogyan élheti meg az anya (és így kisbabája is) igazán bensőségesen. Ha velem tartasz, néhány olyan tippet és terméket ajánlok Neked, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a szoptatás természetessé és könnyedebbé válhasson.
Anyatej, a testi-lelki táplálék
Számtalanszor elhangzik, hogy az anyatej összetételénél nincsen tökéletesebb a fejlődő babaszervezet számára, valamint hogy minőségileg és mennyiségileg is legmegfelelőbb táplálék a csecsemő egészsége szempontjából. Orvosok és más szakemberek elemzik, hogy mennyi vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, az 1992 óta augusztus 1-jén tartott Anyatejes táplálás világnapja szintén sokat foglalkozik mindezzel.
Éppen ezért most közelítsük meg a témát lelki irányból: hogyan válhat a szoptatás egy aggódásoktól mentes, már-már meditatív élménnyé? Mik azok a praktikák, amik elősegíthetik a tej bőséges voltát, és azt, hogy a kismama könnyedén és természetes lazasággal táplálhassa gyermekét?
Először kezdjük néhány kézzelfogható segítővel, amelyeket jó szívvel ajánlok a saját vagy vásárlóink tapasztalatai alapján.
Az első ilyen természetes „csodaszer” a méhpempő, amelynek rengeteg pozitív tulajdonságából most a tejképződést serkentő hatást emelném ki. Több megerősítő visszajelzést kaptunk olyan kismamáktól, akik méhpempőt fogyasztottak a várandósság ideje alatt, és könnyen tudták anyatejjel táplálni a kisbabájukat.
Második gyermekem születésekor sajnos, még nem ismertem a méhpempőt, ám a teák között is találtam olyat, ami segített. Akkoriban édesköményt fogyasztottam, ami szintén serkentőleg hathat a tejtermelésre, az elfogyasztott tej által pedig még a baba emésztését is támogathatja.
Naponta általában 1 litert is megittam az édeskömény teából. Ugyanúgy kell elkészíteni, mint bármilyen más magteát: egy kávéskanálnyi teát 2 percig forraltam, kb. 10 percig állni hagytam, majd leszűrés után egész nap ezt kortyolgattam.
Másnap ánizs(mag) teára váltottam, amely nemcsak fokozhatja a tejelválasztást, de a tejláz csillapításában is hasznos segítségnek bizonyult.
Akárcsak a tenyésztett gyöngy viselése! Meglep, hogy ezt írom? Pedig a gyöngyök a kismamák nőiességének és magabiztosságának erősítése mellett, megkönnyíthetik a tejképzést és csillapíthatják az esetleges tejlázat is. Tehát bátran vedd fel otthon a gyöngysorodat, és ne érezd magad furcsán miatta. Igaz, hogy most nem színházba készülsz, ám életed legcsodálatosabb szerepét éled éppen: az anyaságot.
Több, mint etetés
A könnyed szoptatást fejben, lelkileg is elősegítheted, ha például kiüríted közben az elmédet. Ha valóban semmire sem gondolsz, csupán a szopizó kisbabádra figyelsz, hozzá kapcsolódsz. Ha megéled a pillanatot, átadod magadat neki, „csak úgy vagy”. Ebben az állapotban nemcsak bőséges tejed lehet, nemcsak könnyedén megetetheted a babádat, de még ki is pihenheted magadat közben. Ez meg hogyan lehetséges?
Mennyi-mennyi kismamát szoktam látni görnyedt háttal, megrogyva, belefásulva és magába fordulva! Elbizonytalanodva önmagában, hogy vajon jól csinálja-e? A legfontosabb, hogy ne kételkedj abban, hogy helyt tudsz-e állni. Bízz önmagadban, és kövesd a megérzéseidet, akkor megtalálod a neked legkényelmesebb megoldásokat. (Ehhez ajánlottam fentebb segítségként azokat a természetes „csodaszereket”, amelyek nekem vagy vásárlóinknak már beváltak.) Ha megengeded, hogy a dolgok csak szépen haladjanak a maguk útján, ha nem akarsz folyton mindig mindent kézben tartani, ha nem feszülsz rá (pl. az etetési idők percre pontos betartására), akkor minden oldottabban, gördülékenyebben fog menni.
Bizony, az a legfontosabb, hogy ne válj görcsössé. Ne akarj maximálisan teljesíteni, és ne rémülj meg minden alkalommal, ha kisbabád felsír. Igen, sok akadály vagy probléma felmerülhet addig, míg még nem tudja magát szavakkal kifejezni, vagy amíg nem ismered fel teljes biztonsággal, hogy az adott sírással mit jelez. Amíg nem kezd el beszélni, addig a félelmek hadával találhatod szembe magadat, ám ezeket a félelmeidet gyermeked is érezni fogja. Minél lazább vagy, ő is annál könnyedebben reagál, a dolgok pedig természetes módon kialakulnak majd.
Erről hadd meséljek el egy friss élményt. Most, 59 évesen, egy fojtogató köhögés formájában jelentkezett számomra egy édesanyám által átélt élmény, ami az én etetésemmel volt kapcsolatos. Negyedik unokám szopiztatásakor figyeltem fel rá, milyen könnyedén zajlik mindez, az édesanyja milyen természetes könnyedséggel eteti meg őt, holott egy étteremben került rá sor. Mindezt látva, görcsös köhögés tört rám, így jelentkezett egy édesanyámtól átvett emlék: az ő félelemtől elszoruló torka, hogy vajon mindent jól csinál a táplálásomkor? Eleget szopiztam? Jól gyarapodok? Anno nagyon erős kétségek gyötörhették őt, ha ilyen fuldokló köhögés formájában nyilvánult meg. Ám immár eljött az ideje, hogy feloldódjon anyukám félelme, amelyet babakoromban átvettem tőle.
Ezeket az emlékképeket, érzéslenyomatokat (aggódásokat) 12 éves kor alatt könnyen „megöröklik” a gyerekek, tovább élhet bennünk, majd bizonyos események kapcsán aktiválódhatnak. Mintegy az édesanyjuk, szüleik által megélt érzések, félelmek csatornáivá válhatnak. Hogy miért nem a saját gyermekeim szoptatásakor tört fel ez az emlékkép? Azért, mert akkor a szervezetem engem támogatott egy természetes életfeladatban. Más anyaként és más nagymamaként részt venni a gyermek körüli teendőkben. Nagyiként kevésbé görcsösek, kevésbé szorongatóak a félelmek.
Ezért is írom ezeket a sorokat, hogy tanácsként átadhassam: minél kevésbé vagy görcsös, annál könnyebben fog menni minden. Ha nem törekedsz maximalizmusra, hanem kicsit lazábban, a megérzéseidre hallgatva teszel mindent, és szoptatáskor sem agyalásra vagy rémképek teremtésére fordítod az energiáid egy részét, hanem kiüríted a fejedet, belemerülsz a pillanatba; a kisbabádat és a Téged összekapcsoló, éppen zajló csodába; a teljességbe, akkor meglátod, mennyire ellazulsz majd. A szoptatás nem kimerítő, hanem feltöltő élmény lesz, ami közben kipihenheted magadat, és a tej is áramlani fog. Ahogyan a Te energiáid, a boldogságod és a kisbabád boldogsága is együtt fog áramlani. Ez az anyatejes táplálás valódi „misztériuma”.
Szeretettel megélt, bensőséges élményeket kívánok! :)
Tenyésztett gyöngy ékszerekhez »
Trepinszki T. Ági, holisztikus tanácsadó
Copyright © 2024 Gyöngybarlang®
Tetszett a cikk? Akkor kérd az ingyenes ásványos-gyöngyös híreket is!
Szeretnél elsőként értesülni a legfrissebb ásványos-gyöngyös hírekről, akciókról és újdonságokról? Iratkozz fel a Gyöngybarlang hírlevelére: