Elhízás elleni világnap
Gondolatok a túlsúly körül
Az egészséget veszélyeztető, felhalmozódó kilók örök problémát és kihívást jelentenek nemcsak az egyén, de a szakemberek számára is. Az elhízást a nyugati világ „járványaként” is emlegetik, ennek megfelelően számtalan szervezet, alapítvány, világnap kapcsolódik hozzá, hogy minél gyakrabban hívja fel a figyelmet az érintettek életmódján való változtatások szükségességére. Emellett természetesen sok olyan tényező is állhat a háttérben (pl. genetikai, hormonális, környezeti, pszichológiai stb.), melyeket az egyén nem tud befolyásolni, ám fontos a jelenség minél több irányból való megközelítése. Ha kíváncsi vagy az enyémre, tarts velem.
Változtass, hogy változhass
Az elhízás számos, teljes életünkre kihatással lévő egészségügyi probléma és több krónikus megbetegedés hátterében áll, ám a szakemberek szerint életmódváltással és némi tudatossággal sokat tehetünk azért, hogy megszabaduljunk a felgyülemlett kilóktól, és így az életminőségünket befolyásoló problémáktól.
Ahány szakterület, annyi megközelítési mód létezik, ám abban egyetértenek, hogy a túlsúly létrejötte több elemből tevődhet össze. Már-már elcsépeltnek tűnik a nassolás és a mozgáshiány okolása, ám nyilván ezek azok a változtatásra szoruló területek, ahol a legeredményesebben tehet magáért az érintett.
Ám nem csupán a nem megfelelő időpontban, a túlzott gyakorisággal vagy mennyiségben elfogyasztott étel okozhat túlsúlyt és egészségügyi gondokat. Az élelmiszerekben található mesterséges adalékanyagok (festékanyagok, édesítőszerek, ízfokozók, tartósítószerek) szervezetbe kerülése miatt sok a lerakódás a bélrendszerben, és ezen méreganyagoknak a felgyülemlése számtalan pszichés vagy akár hormonális negatív változást idézhet elő. Ennek megoldására indult útnak az ún. clean eating, azaz a tiszta étkezést megcélzó kezdeményezés.
Az étkezési szokások megváltoztatása az év(tized)ek alatt kialakult hagyományok miatt sem könnyű. Az evés nem egyszerűen csak az energiafeltöltés módja, sokkal inkább élvezetes társas tevékenység vagy sok esetben akár a szeretet, a jó érzések pótlására tett kísérlet is. Ahhoz hogy sikerrel változtassunk, figyelembe kell venni ezeket a mögöttes jelentéseket is.
Érdemes végiggondolni azt is, hogy gyermekkorunkban milyen élmények értek minket az evéssel kapcsolatban. Milyen körülmények között étkeztünk, hogyan reagáltak családtagjaink vagy tanáraink, milyen „bölcsességeket” kaptunk ezzel kapcsolatban. Pl. az „ételt sohasem dobunk ki”, „mindent meg kell enni, ami a tányéron van” intelmek a pazarlás ellen szólnak, ám egyeseknél későbbi bűntudat vagy szorongások kiváltói is lehetnek.
Talán nem is gondolnánk, de nagyban számít az is, hogy pl. az asztalnál ülő társaink megvárnak-e minket, amíg befejezzük a falatozást, vagy pedig otthagynak egyedül. Ez utóbbi esetben kialakulhat a „nincs rám elég idő”-érzése. Kapkodnunk kell, a hátrahagyottság megélése pedig azt a gondolatot is bevonzhatja, hogy nem kapunk elég figyelmet, nem vagyunk elég fontosak a többiek számára. Nem beszélve azokról a szankciókról, amit sok esetben a szülők vezetnek be a szerintük túl válogatós, lassan vagy nehezen evő gyermekükkel szemben (pl. játékmegvonás). Láthatjuk, hogy egy eredetileg életfenntartó, hétköznapi cselekvés (evés) körülményei hogyan hatnak ki mentálisan ránk, evési és akár önértékelési problémákat is okozva.
Az sem újkeletű megállapítás, hogy bizonyos esetekben a képződő zsírréteg érzelmi védőpajzsként szolgál. A fogyást belső blokk gátolja, hiszen ha az illető vékonyabbá válna, azt úgy élné meg, hogy a védelmi falai keskenyednének el, nagyobb sebezhetőségnek téve ki őt. Ám ha valaki ismét biztonságban érzi magát, érzelmileg kiegyensúlyozottá válik, akkor már nincsen szüksége erre a „páncélzatra”.
A szakemberek szerint bármilyen érzelmi, pszichológiai vagy mentális állapot, amelyben kellemetlenül érezzük magunkat, a fizikai szinten súlygyarapodás formájában nyilvánulhat meg. Megpróbáljuk megvetni a lábunkat ezekben a helyzetekben, ehhez pedig tömeget növelünk, hogy szilárdabban álljunk.
Nem tudom elégszer hangsúlyozni az önelfogadás, önszeretet fontosságát. Ha nem szeretettel nézünk egy testrészünkre, az is okozhatja a szövetek megváltozását. Emlékezzünk vissza Masaru Emoto japán kutató kísérletére: amikor egy pohár vizet kedves szavakkal illetett, a benne lévő vízmolekulák tiszták maradtak, ellenben a szidalmakat kapóval, amelyben zavarossá váltak. Az emberi test pedig kb. 75%-ban vizet tartalmaz...
A testünket alkotó szövetek közötti vízvisszatartás sok mindenre vezethető vissza. Akár a saját testünknek az el nem fogadása is visszatükröződhet mondjuk cellulit (narancsbőr) formájában. Elsősorban nőknél gyakori és erőteljes az a félelem is, hogy megváltozik a testük (pl. szülés vagy a változókor hatására), és ezt nehezen kezelik. Ám ha elfogadjuk ezeket a természetes testi változásokat, akkor még akár a narancsbőr is képes probléma nélkül rendeződni.
Testünk el nem fogadásán valóban nem könnyű változtatni, ám nem lehetetlen (pl. tükörmunka). Ha tudatosítom, hogy rosszat mondtam magamra, bocsánatot kérek a testemtől, és ezt követően szeretettel gondolok rá, szeretettel ápolom külsőleg is (krémek, ásványok, táplálékkiegészítők segítségével, amik elősegítik a szervezet és a sejtek regenerálódását), akkor a szövetek képesek idővel megújulni. Ez egy folyamat: fokozatosan tudatosabbá válik a magunkkal való viszonyunk, és időben elcsípjük, ha ismét negatívan gondolnánk magunkra. Lassan beépül, hogy szánhatunk magunkra időt, megengedhetjük magunknak a jó érzést, hogy törődünk önmagunkkal, és egyre inkább szeretetet kommunikálunk a testünk felé is.
Változást támogató kövek
Bizonyára nem leplek meg azzal, hogy az ásványok számos módon segíthetik az elhízás elleni küzdelmet. Természetesen nem arról van szó, hogy elegendő csupán magunkon viselni vagy a közelünkben tartani őket, és mindent „elvégeznek helyettünk”. (Pl. a magnezit elősegíti a magnézium felszívódását és beépülését, ám magát a magnéziumot már nekünk kell bejuttatni a szervezetünkbe.) Tehát a kövek hozzásegíthetnek a folyamatok sikerességéhez, gördülékenyebbé tehetik a rögzült szokások megváltoztatását, de nekünk is erőfeszítéseket kell tennünk a cél elérésének érdekében.
Most pedig lássuk (a teljesség igénye nélkül), az elmondások alapján melyik ásványok segíthetnek minket a túlsúllyal kapcsolatos egyes problémáknál:
Biztonságérzet erősítése, csökkenti a védelem szükségességének érzését – kovásodott (megkövült) fa.
Ödéma, a szövetekben lévő méreganyag-lerakódások feloldása – angelit, dumortierit, édesvízi gyöngy, holdkő, jáde, kalcedon, krizopráz, óceánjáspis, peridot, prehnit, turmalin, zoizit.
Pajzsmirigy működésének harmonizálása (főleg a túlsúlyt okozó alulműködés esetén) – akvamarin, borostyán, hegyikristály, lápisz, turmalinkvarc.
Túlfogyasztás szabályozása – ametiszt, gránát.
Változásokhoz való alkalmazkodás és önmagunk elfogadása – édesvízi gyöngy, fluorit, görögdinnye turmalin, magnezit, prehnit.
Főleg ezen ásványok felhasználásával tervezem meg a túlsúly felszámolásában segíteni próbáló ékszereinket, amelyek itt gyűjtöttem össze:
Ásványtermékek a fogyás elősegítésére és megtartására »
Trepinszki T. Ági, Holisztikus tanácsadó
Copyright © 2022 Gyöngybarlang®
Tetszett a cikk? Akkor kérd az ingyenes ásványos-gyöngyös híreket is!
Szeretnél elsőként értesülni a legfrissebb ásványos-gyöngyös hírekről, akciókról és újdonságokról? Iratkozz fel a Gyöngybarlang hírlevelére: